Chorý Peťko sa túži stať doktorom

on utorok, 08 február 2022. Posted in Chcel(a) by som byť

Chorý Peťko sa túži stať doktorom

Peťko z Veľkého Mederu je desaťročný chlapček, ktorý trpí nádorom na mozgu. Jeho príbeh na ceste liečby je dlhý a komplikovaný. Choroba mu začala v septembri 2011.

Vtedy bol ešte veľmi malý, mal necelé dva roky. Pri chodení dosť strácal rovnováhu a potkýnal sa. Rodičia si mysleli, že sa jeho chôdza vekom a časom zlepší. Ďalší príznak jeho choroby prišiel v septembri 2019, kedy chlapček začal vracať. Vďaka skvelej pediatričke, ktorá hneď videla, že je na tom chlapček zle, bol Peťko ihneď hospitalizovaný do nemocnice v Dunajskej Strede.

Tu však zo začiatku nevedeli prísť na dôvod, najprv mali podozrenie na črevnú chrípku a až keď mu na tretí deň urobili vyšetrenie CT hlavičky, a našli nádor. A odtiaľ už bola priama cesta na onkológiu do Bratislavy. Nádor vybrali celý - vďaka profesorovi v nemocnici pre dospelých na Kramároch (toho času ešte detská neurochirurgia na Slovensku neexistovala).

Potom nasledovalo 6 týždňov rádioterapie. To zvládol Peťko veľmi statočne, ako aj všetky ostatné úkony v nemocnici. Je to neskutočne silný chlapček, ktorý aj rodičom dával veľkú silu pokračovať v boji ďalej. Po ukončení rádioterapie bol Peťko 4 roky úplne v poriadku, s čistými MR nálezmi. Kontroly sa robili najprv každý tretí mesiac, neskôr každých 6 mesiacov.

Avšak v roku 2015 sa stala vec, s ktorou už nikto nepočítal. Počas bežnej MR kontroly bolo zistené, že sa nádor opäť vrátil. Rodičia boli v šoku. Nevšimli si na synčekovi žiadne príznaky a preto ich to veľmi zlomilo. Peťko musel zvládnuť ďalšiu úspešnú operáciu a následnú chemoterapiu. Okrem toho, že stratil vlasy, chemoterapiu zvládal veľmi dobre.

"Je to náš silný bojovník. V tej dobe sme sa veľa zdržiavali doma, alebo v nemocnici. Nechodili sme nikam. Druhá recidíva nastala v roku 2017, keď už Peťko navštevoval 2. ročník základnej školy. Opäť bez príznakov, zistené na MR vyšetrení. Toho času dostal chemoterapiu a následnú rádioterapiu. Ten rok mal individuálny plán v škole, a jeho triedna učiteľka k nám chodila domov Peťka doučovať. Potom opäť chvíľu všetko v poriadku, až v roku 2020 po troch rokoch dobrého zdravotného stavu nastala tretia recidíva. Nádor sa opäť vrátil. Po úspešnej operácii, čo sa už zrealizovala pomocou detského neurochirurga v detskej nemocnici, predpísali lekári ročnú chemoterapiu, ktorá bola podávaná ambulantne každé dva týždne. Táto dlhá liečba končila v decembri 2021. Sme veľmi vďační kolektívu onkologickej ambulancie. Sestričky, aj doktorky boli vždy nápomocní. Som pyšná aj na Peťkovu sestru, ktorá zvládla tiež ukážkovo toto náročné obdobie, pritom je len o rok staršia od syna,“ popísala mama Peťkovu ťažkú a dlhú liečbu.

Mamina napísala na našu stránku a poprosila nás o splnenie želania pre jej synčeka, ktorého najväčšou túžbou je stať sa lekárom a pomáhať, ako lekári pomáhajú jemu. Peťko túžil mať doma MRI alebo infúzny stojan. Na našej stránke si toto želanie všimla darkyňa, ktorá sa rozhodla mimo iných želaní splniť aj toto. Darkyňa poslala rodine priamo domov infúzny stojan a pridala k nemu aj chirurgickú súpravu a plášť.

"Všetky vecičky sme dali Peťkovi pod stromček, nesmierne sa z nich tešil on, aj celá naša rodina a veľmi pekne chceme aspoň touto cestou pani darkyni poďakovať. Vážime si  jej štedrosť. Veľmi si želáme, aby mal už Peťko len bezstarostné detstvo v zdraví. Som vďačná, že mám okolo seba rodinu, ktorá mi vo všetkom pomáha,“ poďakovala mamina.

My taktiež ĎAKUJEME darkyni s dobrým srdcom a želáme Peťkovi aj celej rodinke všetko dobré, hlavne veľa veľa zdravia.

Želanie splnené 24.12.2021

 

}); })(jQuery);