Martinkovi sme pomohli s vodičákom

on pondelok, 19 február 2024. Posted in Chcel(a) by som byť

Martinkovi sme pomohli s vodičákom

Martinko je pätnásťročný chlapec z Brezovice, ktorý od detstva bojuje s nefrotickým syndrómom. Je to súbor príznakov, ktoré vznikajú v dôsledku výraznej straty bielkovín močom.

Najvýraznejším príznakom sú opuchy, najčastejšie očných viečok, dolných končatín, ďalej sa objavuje hromadenie tekutiny v telových dutinách a únava. Chlapec pravidelne užíva lieky, musel si prispôsobiť a obmedziť určitú stravu, čo je pre rodinu finančne náročnejšie.

Jeho rodičia, hoci tvrdo pracujú, čelia finančným ťažkostiam, najmä po tom, čo manžel utrpel vážny úraz. Keď sa konečne všetko začalo vracať po finančnej stránke do normálu, narodil sa rodičom mladší syn Filipko, ktorý je vážne chorý, zápasí s autizmom a ADHD, čo si vyžaduje množstvo drahých terapií.

Manželia s oboma deťmi neustále cestujú po vyšetreniach a terapiách, čo je časovo aj finančne veľmi nákladné. Martinko nám sám napísal a poprosil nás o pomoc so splnením jeho veľkého sna. Chce si spraviť vodičský preukaz a postupne si na neho už dlho šetrí. Nakoľko mamina s otcom nemajú peniažky nazvyš, je to pre neho neľahká úloha.

Jeho sen si na našej stránke všimol anonymný darca, ktorý Martinkovi priamo na účet poslal celú sumu, ktorá mu chýbala na splnenie jeho sna. Išlo o nemalú sumu 450 Eur, ktorú by Martin musel šetriť ešte veľmi dlho. A tej radosti čo nastala, keď sa chlapec dozvedel, že mu darca peniažky poslal, bolo neúrekom. Ťažko sa nám opisuje slovami, ako veľmi sme Martinka vďaka darcovi potešili.

"Nesmierna vďaka Vám aj nášmu darcovi, aj keď nevieme kto ním je, chceme mu aspoň touto cestou z celého srdca poďakovať. Neviete si ani predstaviť, čo to pre nášho synčeka znamená. Bol to jeho sen už dlho, nemohli sme ho na vodičský preukaz prihlásiť, lebo nemáme financie navyše. Žiaľ terapie pre Filipka, neustále cestovanie, plus manželov úraz, nás úplné finančne oslabili," poďakovala mamina.

Napriek prekážkam, ktoré Martinko má, nezabúda na svoje záľuby. Je veľmi talentovaný, navštevuje gymnázium, miluje spev, tanec a hranie na akordeóne. Vystupuje na koncertoch a aktívne sa zúčastňuje folklórnych podujatí. Tento talent zdedil po svojej mamine, ktorá sa tiež danej oblasti venuje. Svoj dar predviedol tohto roku dokonca aj na polnočnej omši, kde spieval a hral.

Martin má veľmi vytrvalú povahu, keď sa do niečoho pustí, snaží sa to vždy dotiahnuť do úspešného konca. Je veľkým pomocníkom aj doma, s jeho bračekom trávi čas vždy, keď to ide.

Príbeh tejto rodiny je príbehom, odhodlania, vzájomnej pomoci, lásky a húževnatosti. Želáme im veľa spoločných chvíľ pokoja a Martinkovi veľa spokojných kilometrov, keď už bude mať spomínaný vodičský preukaz spravený.
Zároveň ĎAKUJEME darcovi, ktorý pomohol vyčariť úsmev na tvári nielen chorému Martinkovi, ale celej jeho rodinke. Vďaka ľuďom, ako ste vy, môžeme stále plniť želania chorých detičiek. Na videu môžete vidieť, ako Martinko hrá. :-)

}); })(jQuery);