Samkovým želaním bol notebook, dostal ho darom

on utorok, 24 január 2023. Posted in Chcel(a) by som mať

Samkovým želaním bol notebook, dostal ho darom

Samko je deväťročný chlapček, ktorý trpí diagnózou aspergerov syndróm -  autizmom. Jeho mamina zomrela na rakovinu, keď mal chlapček iba mesiac a tak si Samkova stará matka zobrala do opatery jeho, aj jeho dvoch súrodencov

S Samkom je to často veľmi ťažké, ako s autistickým dieťatkom je komunikácia zložitá, stará matka mu musí všetko veľakrát vysvetľovať a keďže má v opatere ešte dve ďalšie deti v pubertálnom veku, sama priznala, že niekedy to nezvláda.

Jej manžel pred necelým rokom zomrel a tak je stará mama na všetko úplne sama.

"Samko veľmi zle znášal smrť môjho manžela, ktorý zomrel pred necelým rokom. Bola to pre neho zmena, ktorá sa mu ťažko vysvetľovala, stále ma prosil, nech dedka privediem späť. Bolo to naozaj ťažké a bála som sa, že sa s tým vnúčik nevyrovná. Nakoniec sa situácia trocha upokojila. Bojím sa, čo príde, keď bude Samko väčší, keď sa dostane do pubertálneho veku. Navštevujeme spoločne aj pedopsychiatričku, ktorá nám pomáha zvládať rôzne ťažšie situácie," smutne popísala stará matka situáciu v rodine.

Samko má veľmi rád okrem iných vecí aj počítačové hry, ale, žiaľ, finančná situácia v rodine je horšia a nový notebook si nemohla stará pani dovoliť. Požiadala nás teda o pomoc so splnením želania pre jej vnúčika. Samkove želanie sme zaevidovali a publikovali na našej webstránke.

Samko má okrem počítačových hier veľmi rád plávanie, stavanie lega a puzzle, ktoré dokáže skladať aj niekoľko hodín. Je to živé dieťatko, ktoré potrebuje každý deň poriadne vybiť energiu, preto ho ujo občas bráva na detský box, kde sa chlapček poriadne vyblázni. Chodí do klasickej školy, kde má však kvôli jeho diagnóze rôzne výnimky. Učí sa slabšie hlavne predmety, ktoré ho nebavia, ako je napríklad slovenčina. V matematike však veľmi vyniká, je v nej výborný a počty mu idú na úrovni vyšších ročníkov.

Ako to už u autistických detičiek býva zvykom, nemá rád zmeny a nové veci, rád ma všetko podľa seba. Preto sa často stáva, že má Samko výbuchy hnevu, plače a nadáva. Nedokáže vnímať rôzne situácie tak, ako zdravé deti. Stará matka je z toho niekedy zúfalá, je smutná ak Samkovi niečo nejde v škole a hanbí sa, ak sa chlapček v spoločnosti zle správa. Veľmi ho ale ľúbi a chcela by mu dať všetko na svete, hlavne zdravie. Jeho dvaja starší súrodenci, sú zdravé deti, ktoré v škole vynikajú a starej matke sa snažia pomáhať.

Na našej stránke si Samkove želanie všimla pani Katarína Paršová, ktorá sa rozhodla jeho želanie splniť. A tak zakúpila a odniesla novučičký notebook rodinke priamo domov.
"Samko sa veľmi tešil, keď k nám prišla pani darkyňa a priniesla notebook, vyčarovalo mu to úsmev na tvári a hneď ho aj išiel otestovať. Veľmi pekne ďakujeme pani Kataríne s dobrým srdiečkom, ktorá Samka takto krásne potešila,“ vraví stará matka.

 

Veľmi sa tešíme, že sa vďaka pani Kataríne podarilo splniť Samkovi jeho želanie. ĎAKUJEME všetkým dobrým ľuďom, ktorí nám pomáhate plniť detské želania a vyčarovať úsmev na tvárach chorým detičkám.

Želanie splnené 10.1.2023

 

}); })(jQuery);