Veľký bojovník Tomáško si prial záhradný domček

on štvrtok, 01 jún 2023. Posted in Chcel(a) by som mať

Veľký bojovník Tomáško si prial záhradný domček

Tomáško je ročný chlapček z Michaloviec, narodil sa v 35. týždni ako krásne bábätko, avšak pár hodín po pôrode mal problémy s dýchaním, bol na podpornom kyslíku, dávali mu kofeín a týždeň potreboval inkubátor.

Prakticky musel začať cvičiť od narodenia, pretože už po narodení mu bola diagnostikovaná mierna hypotónia. Napriek miernej hypotónii krásne napredoval. V polohe na brušku sa naučil dvíhať hlavičku a chytať hračky. V auguste 2021 však prišlo prvé očkovanie a z Tomáška sa stal doslova handrový panáčik.

Bol úplne slabý, zrazu nedvíhal hlavičku a nezaujímal sa o okolie. Neurológ mu zistil centrálnu tonusovú a koordinačnú poruchu a, žiaľ, na ultrazvuku hlavičky uvidel rozšírené postranné mozgové komory. Tomáško dokáže napredovať, aktuálne nosí špeciálne ortézy v ktorých sa mu darí postupne stáť. V napredovaní mu ale veľmi bráni axiálny hypotonus a končatinový hypertonus, teda jeho ručičky a nožičky by najradšej robili viac, než zvládne centrum jeho tela.

Jeho pohyby sú preto naďalej často nekoordinované a nesymetrické a keď necvičí, žiaľ, veľmi slabne. Jeho mamina Janka je samoživiteľka a o Tomáška aj jeho bračeka sa stará úplne sama. Je to veľká bojovníčka, ktorá hľadá všetky dostupné možnosti pomoci pre jej synčeka, cvičí s ním každý deň, chodí na rehabilitácie, zháňa pomôcky na domáce cvičenie, veľa číta o diagnóze jej syna a podobných osudoch, aby sa dozvedela, ako mu čo najlepšie pomôcť.

Samozrejme, je to pre ňu náročné, či už po finančnej, tak aj po psychickej stránke. Ju aj Tomáška čaká ešte dlhá cesta, plná aktivít, terapií a rehabilitácií. Tomáško sa ale nevzdáva, má milujúceho bračeka, maminku a starých rodičov, ktorí mu dávajú kopec lásky. Prednedávnom bol na návšteve u susedov, kde mali na záhrade drevený záhradný domček so šmýkačkou a hojdačkou. Tomáška neskutočne motivovalo ísť štvornožky po schodíkoch k bračekovi. Tešil sa, keď sa spolu skryli a hrali sa. Užívali si spoločné chvíle, keď mohli byť zatvorení vo vlastnom domčeku. Samozrejme za prítomnosti maminy, ktorá na nich dohliadala. :-)

Pre samoživiteľku je aj bežný život finančne náročný, nehovoriac o rehabilitáciách. Vidieť takúto radosť v detských očiach je pre mamu veľkým hnacím motorom do budúcnosti, a tak nás požiadala o splnenie želania pre Tomáška a to záhradného domčeka, kde by sa synček spolu s bratom hrali. My sme domček zakúpili a poslali ho rodinke priamo domov.

"Neskutočne ďakujem za splnenie želania pre môjho synčeka. Tomáško bude mať za mesiac narodeniny a tak som sa rozhodla, dať mu domček práve vtedy. Vážim si vašej pomoci a všetkým dobrým ľuďom ďakujem," poďakovala pani Janka.

Rodinke želáme veľa krásnych chvíľ a usmiatych tváričiek v domčeku. :-)

Fotografiu Tomáška v domčeku pridáme po narodeninách, kedy si rozbalí svoj darček.

Želanie splnené 1. mája 2023

}); })(jQuery);