Choré deti vďaka TOYO TRAVEL navštívili tropikárium v Budapešti

.

5. mája 2012 sa v Prešove a v Košiciach stretla skupinka ľudí, ktorých spojila naša organizácia ŽELAJ SI a cestovná kancelária TOYO-travel. Nespojili sa však úplne náhodou. Každý z nich totiž v dávnej či nedávnej minulosti zažil na vlastnej koži čo prináša vážna choroba dieťaťa nielen samotnému malému pacientovi, ale aj celej jeho rodine...

Celý príbeh sa začal asi dva týždne pred spomínaným dátumom, keď nás kontaktoval pán Marek Urbanovský. Sympatický majiteľ cestovnej kancelárie TOYO-travel, sprostredkuvajúcej cenovo dostupné výlety po celej Európe, sa na nás obrátil s ponukou zaplnenia voľných miest zájazdu do Budapešti dlhodobo chorými deťmi (vrátane ich najbližších rodinných príslušníkov). Táto vzácna ponuka – pre deti bez akýchkoľvek poplatkov – zaujala nielen nás, ale hlavne budúcich účastníkov zájazdu!

Treba povedať, že medzi našou organizáciou a TOYO-travel, s.r.o. nejde o prvú spoluprácu. Počas Veľkej noci 2012 vďaka tejto cestovnej kancelárii navštívili štyri deti zo ŽELAJ SI rozprávkový Disneyland. Týmto úžasným výletom si splnili svoj dávny sen – a práve o to sa v ŽELAJ SI neustále snažíme... Tentoraz dostalo príležitosť zúčastniť sa jednodňového výletu do Budapešti až 17 detí! Jeho cieľom bolo najväčšie stredoeurópske morské akvárium, zvané „TROPICARIUM OCEANARIUM“.

V sobotu 5. mája 2012 sa tak všetci zúčastnení rozhodli na akúkoľvek chorobu úplne zabudnúť a užiť si naplánovaný výlet : ). Približne o 10.30 výprava konečne dorazila do Budapešti. Deti sa už nevedeli dočkať obrovských žralokov. Každý bol zvedavý, dospelých nevynímajúc : ). V TROPICARIU OCEANARIU deti videli rôzne druhy rýb, nad ich hlavami preletovali nádherné vtáky a nechýbali ani ozajstné krokodíly! V teráriách sa predvádzali rôznofarebné hady, leguány, veľké pavúky, či obrovský hmyz. V osobitnej časti TROPICARIA sa mohli deti bezpečných druhov väčších rýb dokonca aj dotknúť!! Najviac emocionálnych zážitkov poskytlo pohladenie nádhernej raje. Každý bol nadšený, fotografovalo sa ostošesť. To aby spomienky na krásny zážitok boli hmatateľné a aj dlho hriali... Vrcholom dňa bolo žraločie akvárium, pri sledovaní ktorého si mohli deti na stoličkách vychutnať aj maďarskú zmrzlinu : ).

Po návšteve TROPICARIA mal každý čas na to, aby sa v pokoji naobedoval a po občerstvení sa skupina „vizuálne uspokojených“ cestovateľov zo Slovenska tešila na prehliadku Budapešti. Autobus sa opäť naplnil do posledného miesta, aby mohol pokračovať s domácim sprievodcom - ktorý má svoje korene aj na Slovensku - v sledovaní ďalších zaujímavostí mesta. Stihlo sa toho dosť. Mnohé pamiatky malí výletníci síce videli iba zo sedadiel autobusu, ale pre deti to bolo maximálne vhodné – peši by to ani jedno z nich nezvládlo.. A zdalo sa, že aj dospelí by s takou prehliadkou mohli mať za jeden deň neskutočný problém.

Okrem toho, všetci dostali príležitosť zastaviť sa a poprechádzať na najkrajších miestach v Budapešti. Autobus zastavil na Námestí hrdinov, neskôr na Hradnom kopci. Odtiaľ sa všetci „po svojich“ presunuli k rieke Dunaj. Nebyť vynikajúceho sprievodcu, nevšimli by si všetky turisticky významné miesta a pamätihodnosti, ktorých bolo ozaj neuveriteľne veľa.  Deti sa najskôr dosýta vybehali na Námestí hrdinov, naživo videli Pamätník milénia, sochu archanjela Gabriela, kniežaťa Arpáda a sochy ďalších 14 významných osobností v uhorských dejinách. Z diaľky mohli zazrieť budovy 2 najvýznamnejších múzeí v Budapešti.

Neoddeliteľnou súčasťou prechádzky po najkrajších častiach Budapešti bola Budínska hradná štvrť, kde mali deti možnosť vidieť mesto tak trochu „z výšky“. Medzi najdôležitejšie pamätihodnosti, ktoré malí výletníci s rozšírenými očami sledovali, patril Kráľovský palác, Chrám sv. Matúša, Budínsky hradný labyrint a Rybárska bašta Budínskeho hradu. Kupovali sa spomienkové predmety, medzi ktorými celkom prirodzene vyhrávali magnetky : ).

Po dôkladnom výklade česky hovoriaceho pána sprievodcu už postupne každý strácal silu... Svoje začínala robiť únava a nevyspatosť detí kvôli odchodu v skorých ranných hodinách. Ani jedno dieťa však ani raz nezaplakalo, neposťažovalo sa, že už nevládze! Po prechádzke z hradného kopca každé z nich šťastné a príjemne unavené v autobuse zaspalo : ). Zaujímavým zistením bolo, že najprv odkväcli staršie deti... Tie mladšie si užívali rozprávky či pesničky, ktoré všetkým spríjemňovali celú cestu autobusom...

Veľká vďaka za tento ničím nenahraditeľný zážitok patrí predovšetkým šikovnému majiteľovi, pánu Marekovi Urbanovskému z TOYO-travel s.r.o., ktorý celý zájazd dokázal ušiť na mieru, resp. veľmi rýchlo sa dokázal prispôsobiť i rôznym zmeneným okolnostiam : ). Tiež mu vďačíme za jeho nebojácnosť a ochotu prijať medzi svojich bežných klientov aj deti so špeciálnymi potrebami a ich rodiny, ktorým sa majoritná spoločnosť najradšej obrovským oblúkom vyhýba... Jeho pričinením dostalo šancu na výlet do zahraničia viacero detí zväčša po onkologickej liečbe, s ťažkou cukrovkou, sklerózou multiplex, či s detskou mozgovou obrnou, ba dokonca aj s ťažkým mentálnym postihnutím.

Touto cestou by sme radi poďakovali aj veľmi príjemnému pánu šoférovi Branislavovi Šenvickému zo spoločnosti CHRZAN (ZAMPRA, s.r.o.) za bezpečnú cestu a neuveriteľne húževnatému sprievodcovi, pánu Gáborovi Lexovi, za zaujímavý výklad počas celej návštevy mesta.
ZA NÁDHERNÉ ZÁŽITKY DETÍ, ICH SÚRODENCOV I MAMIČIEK PATRÍ VŠETKÝM OBROVSKÁ VĎAKA! A tešíme sa niekedy nabudúce na opätovné stretnutie : ).


}); })(jQuery);