Plyšové hračky rozjasnili očká sociálne znevýhodnených detí

.

Tento rok sme na Mikuláša urobili dva dobré skutky. Jeden, že sme zohnali dvoch spevákov na Mikuláša v Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch, aby deti mali pekný a zaujímavý program. Ale potešili sme aj deti z Komunitného centra Romano Jila (v preklade Cigánske srdce), ktoré  pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia, časť z nich zápasí aj s vážnymi ochoreniami.

Mnohokrát nemajú uspokojené ani základné životné potreby. Nemajú čo jesť, chýba im teplá voda, nepoznajú, čo je to vlastná detská izba, o hračkách nehovoriac. O Komunitné centrum sa stará 7 terénnych sociálnych pracovníkov. Majú na starosti lokalitu s 2300 občanmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. Stretávajú sa pravidelne. Organizujú pre ne rôzne vzdelávacie, kultúrne a zdravotné workshopy. Pracujú v tvorivých dielňach, učia sa. No nedokážu im splniť všetky priania. Tento rok ani tie detské, Mikuláša.

Preto ŽELAJ SI pomohlo 186 deťom a darovalo im plyšové hračky, ktoré získalo od mnohých z vás v rámci akcie S úsmevom pre deti. Možno si poviete, na čom deťom budú, keď nemajú čo na seba, možno vám v hlave skrsne otázka, čo bude s nimi ďalej. Nedokážeme splniť všetky sny, no aspoň na chvíľu sa nám podarilo rozjasniť očká týchto detí, odpútať ich od každodenných starostí a urobiť im radosť. Lebo s úsmevom všetko ide ľahšie. „V mene sociálnych pracovníčok a našich detí Vám ešte raz ďakujeme,“ konštatuje Bc. Lenka Mydlová.

Ženy z tohto centra by však chceli rozšíriť svoje služby, chceli by sa naučiť variť, piecť. A chceli by organizovať Cigánske posedenia s tradičnými cigánskymi jedlami. Majú kuchynskú linku, ktorú získali sponzorsky. Pár skriniek a mikrovlnnú rúru. Nemajú však elektrický sporák. Myslíme si, že pre nich je to veľmi potrebná vec, nakoľko zastrešujú celý Zvolen s kapacitou 2300 ľudí. Bola by to pre nich veľká pomoc. Veríme, že sa Prístavu nádeje, s ktorým sme na darovaní plyšákov spolupracovali, podarí splniť im aj tento sen.

Napokon, každý by mal dostať šancu. O to zvlášť, keď majú záujem. A tieto rodiny ho majú. Chcú sa učiť, chcú pracovať, chcú sa zdokonaliť. Ďakujeme OZ Prístav nádeje a jej predsedníčke Phdr. Marcele Václavkovej Konrádovej, cert. Mgmt., ktorá s Komunitným centrom dlhšie obdobie spolupracuje a ktorá sa podieľala aj na splnení tohto sna, odovzdala deťom hračky a nafotila šťastné detské tváričky.
Želanie splnené: 6.12.2012

}); })(jQuery);