Púšťanie lampiónov na Silvestra bolo úžasné

.

Silvester 2010Silvester 2010 bol aj vďaka ŽELAJ SI tento rok o niečo krajší. Bola totiž mierna hmla a tak ohňostroj nebolo vidno až tak, ako by si ľudia priali. Lampióny šťastia však nad Bratislavou krásne svietili a zdobili oblohu už od 22.30 hod. Ľudia si ich totiž začali púšťať už o niečo skôr, v rámci vyplnenia čakania na ohňostroj. A bolo to veľmi fajn. Lampióny sa totiž vo vzduchu vznášali takmer dve hodiny a tak sa stovky kusov plynulo plavili po oblohe. Ľudia si zapaľovali lampióny priebežne a radostne tlieskali, keď sa im lampión vzniesol ladne do vzduchu. K žiadnym incidentom, popisovaným nemenovaným bulvárnym plátkom nedošlo - nehorel žiaden stromček a ani žiaden stánok. Bolo totiž úplné bezvetrie a tak sa lampióny vznášali krásne rovno k nebu.

"Pozrite sa, aký krásny zážitok ste Bratislavčanom dopriali, pozrite sa, čo ste dokázali," gratuloval nám so širokým úsmevom Milan Ftáčnik, primátor Bratislavy. S predsedníčkou ŽELAJ SI pustili spoločne jeden lampión k nebu za účasti novinárov a sledovali jeho dráhu. "Je to veľmi vydarená novinka tohtoročného Silvestra," povedal Ftáčnik pre TASR. Pri púšťaní lampiónov si želal predovšetkým, aby bol nový rok 2011 pre Bratislavu lepší ako ten predošlý.

Lampióny si mohli záujemcovia na Silvestra kúpiť v štyroch stánkoch na Hviezdoslavovom námestí a v ďalších štyroch stánkoch na Námestí Ľudovíta Štúra. Lampióny sa predávali po 3 a po 5 eur, pričom sa ich predalo 3500, a teda ide o nový neoficiálny slovenský rekord. Celý výťažok z predaja pôjde na plnenie prianí ťažko chorých detí. "Snažíme sa im sprostredkovať ich sny, aby nemali pocit, že život je len o nemocnici, ale že sa dá ešte žiť," povedala pre TASR predsedníčka OZ Soňa Rebrová. V  posledný deň roka 2010 sa v Bratislave podarilo vyzbierať viac ako 12.000 eur. Ako však dodala, ide o hrubý výnos zbierky, z ktorého je ešte potrebné odrátať náklady na kúpu lampiónov.

Vďaka peniazom, ktoré ŽELAJ SI na rôznych benefičných akciách získalo, sa splniť napríklad také sny ako výlet do Liverpoolu na futbalový zápas, výlet do Paríža, či stretnutia s rôznymi celebritami. "Napríklad s Jožkom Rážom, Jankom Lašákom, Peťom Cmorikom. Dokonca s Kelly Family sa nám podarilo." Choré deti si tiež často želajú notebooky, DVD prehrávače, hračky a iné hmotné dary.

Na Silvestra išlo o piate púšťanie lampiónov, ktoré organizovalo ŽELAJ SI. Predtým ho organizovali v Nitre, Malackách, Banskej Bystrici a Bratislave. Na margo vyjadrení médií o tom, že lampióny znečisťujú životné prostredie predsedníčka ŽELAJ SI len podotýka, že ide o hrubý omyl. "Lampióny, ktoré sme na Silvestra zakúpili, boli v drvivej väčšine ekologické, t.j. plne rozložiteľné. Sú vyrobené z jemného papiera, šnúrky a bambusového rámu, ktoré sa v prírode postupne rozložia. O žiadnom znečistení nemôže byť ani reči, sú to ekologické materiály," vysvetľuje S. Rebrová.

Na záver dodáva, že je šťastná, že sa im na Silvestra podarilo rozžiariť oči 3500 ľudí a dopriať im tento výnimočný zážitok.


}); })(jQuery);