Výročná správa 2008

Rok 2008 bol pre Želaj si o. z. tretím rokom činnosti. Prijali sme a splnili raz toľko želaní ako v druhom roku. Ľudia začali čoraz viac využívať možnosť splniť želanie konkrétnemu dieťaťu priamo - niektorí darovali chorým deťom DVD prehrávače, ďalší bábiky, našli sa však i darcovia, ktorí venovali notebooky. Každým rokom sa presviedčame, že na Slovensku je veľa ľudí s dobrým srdcom, ochotných nezištne pomôcť.

Sami zažili, aké to je, plniť sny chorých detí. Vybrali si dieťa, ktoré ich oslovilo alebo ktoré žije blízko nich, a nezištne, bez nároku na odmenu, sa mu rozhodli pomôcť. Ďakujeme!


Čo sme splnili?
V roku 2008 sme splnili takmer 50 detských želaní, 10 bolo odložených (či už kvôli zhoršenému stavu dieťaťa alebo želaniu rodičov), približne 10 sme nemohli splniť (išlo o nákup zdravotníckych pomôcok a nie splnenie sna dieťaťa).

Medzi zaujímavé sny, ktoré nás chytili za srdce, patril napríklad ušľachtilý sen zomierajúcej Zuzanky, ktorej posledné želanie nebolo zamerané na ňu, ale na jej súrodencov: priala si im venovať novú detskú izbičku, keďže dva roky si museli veľa vecí odopierať kvôli jej finančne náročnej liečbe. Splnili sme sen i onkologicky chorému Mariánkovi, ktorý si prial vidieť Paríž. Žiaľ, ani on dnes už nie je medzi živými.

Splnili sme aj sen Martina, ktorý si prial byť šoférom veľkého autobusu, venovali sme jazdu vlakom autistovi Christiankovi, zomierajúcej Natálke sme dopriali predĺžený víkend plný oddychu s rodinou v penzióne na Liptove. Snívala o tom, aby jej rodina bola opäť pokope. Takmer dva roky liečby to nebolo možné - ona bola s mamou v nemocnici, Natálkine sestry zase s otcom doma. Pobyt v penzióne bol poslednými chvíľami, ktoré ešte strávili spolu. O tri mesiace neskôr Natálka zomrela.

Ďalší splnený sen: Bratom so svalovou dystrofiou sme na udržiavanie svalov zakúpili horské bicykle. V roku 2008 sme zariadili pre choré deti aj stretnutia so slovenskými osobnosťami, konkrétne Miroslavom Šatanom, skupinou Iné Kafe, hercami zo seriálu Susedia, či s tenistom Karolom Kučerom. Dokonca sa nám podarilo sprostredkovať aj stretnutie s Angelom so skupiny Kelly Family pre Janku z Prešova, ktorá sa narodila bez rúk.. Vydali sme knihu básní Deniske, ktorá píše básne nosom, pretože je pripútaná k invalidnému vozíku a nevládze udržať v rukách ani pero.

Je nám ľúto, že sedem detí, ktorým sme splnili sen v roku 2008, už žiaľ, svojej chorobe podľahlo. Nikdy však nezabudneme na naše hviezdy, ktoré zhasli: Zuzanku Ďurekovú, Mariánka Babjačka, Robka Kotesa, Natálku Hurtukovú, Mareka Mingáča, Danielku Rehovú, Mária Moroviča... Na druhej strane nás teší, že sme im umožnili aj počas choroby sa radovať aspoň chvíľu zo života...

Naše príjmy a výdavky
V roku 2007 sme minimalizovali všetky výdavky, ktoré nešli na splnenie snov detí: zrušili sme kanceláriu, nemáme zamestnancov. To isté platilo aj v roku 2008. Prvýkrát sme mali možnosť dostať príspevky z 2 percent daní, ktoré začali tvoriť najväčšiu časť nášho rozpočtu na plnenie snov. U nás platí, že všetky peniaze, ktoré dostaneme na plnenie snov detí, pôjdu bezo zbytku len a len na splnenie snov chorých a umierajúcich detí...
Ďakujeme všetkým, ktorí nám v treťom roku našej činnosti pomohli plniť detské sny...

V roku 2008 sme získali:
Z darov a príspevkov:        50 949 Sk
Z členských príspevkov:     17 351 Sk
Z 2 percent:                  134 494 Sk
Z verejných zbierok:         30 182 Sk
Spolu:                          233 032,- Sk

Tieto peniaze sme použili na:
Služby (poplatok za webovú stránku, za registráciu k 2 percentám, poplatok za verejnú zbierku, poplatok za internet pre choré deti, poplatok za benzín - doručenie želaní, prenájom miestnosti na tlačovú besedu o našej činnosti): 24 690 Sk
Na kúpu darov pre deti:                                                                                  40 725 Sk
Ostatné (ďakovné diplomy pre ľudí, ktorí pomohli splniť sen):                                 3 057 Sk
Spolu sme teda minuli:                                                                                   68 472, Sk

(Nakoľko veľká časť peňazí z 2 % nám prišla až v novembri 2008, nemohli sme tieto minúť do konca roka a preto sme ich použili na plnenie snov v roku 2009).

--------------------------------------------------

Komu pomáhame a ako

Dlhodobo chorým alebo umierajúcim deťom

Želaj si sa pýta detí, ktoré bojujú s chorobou, aké sú ich najtajnejšie priania. Deti môžu snívať a želať si:
- s kým by sa chceli stretnúť
- kam by sa chceli pozrieť
- čo by chceli mať
- kým by chceli byť
najviac na svete.

O deťoch, ktoré sa trápia sa s chorobou a snívajú sny, môžu neziskovú organizáciu Želaj si informovať:

- rodičia
- samotné dieťa
- kamaráti dieťaťa
- lekári či sestry

Svoje žiadosti nám môžu zaslať jednoducho vyplnením tohto formulára alebo poštou na adresu: ŽELAJ SI, o.z., Záhradnícka 18, 900 28 Ivanka pri Dunaji. V liste či e-maily treba okrem detského želania uviesť aj vek, meno dieťaťa, kontakt na rodinu, ale aj chorobu a zdravotnícke zariadenie, kde dieťa liečia.

--------------------------------------------------

V roku 2008 nám pomohli a poďakovanie im patrí:


Darcovia:
Karol Ferenčík
Vladimír Chyba
Uhrínová Janka
Valachová Renáta
Toholová Miriam
Adamčíková Katka
Vendelín Krivačka
Peter Ondrejka

Celebrity:
Karol Kučera
Miroslav Šatan
Skupina Iné Kafe
Viki Ráková
Andy Kraus
skupina Kelly Family
Katarína Brychtová

Firmy:
IKEA
All Toys
Orange
Dell
IKEA
Penzión Motýľ
RONN

Stránky:

www.Allforum.sk
www.nasarodina.sk

--------------------------------------------------

Pomôžte nám robiť radosť

Zaujala vás naša činnosť? Chcete nám pomôcť splniť aspoň jedno detské želanie? Je viacero možností, ako na to:

Chcete nám pomôcť, ale nemáte peňazí nazvyš?
Nevadí! Pomôcť nám môžete aj ako dobrovoľník, ktorý nám bude pomáhať plniť tajné detské sny, a to najmä ich zorganizovaním: oslovením osobností, s ktorými sa chcú deti stretnúť či vybavením sponzorského darčeka podľa želania dieťaťa. Rovnako nám tiež pomôže ochotná ruka, ktorá by po nemocniciach rozniesla letáky, prípadne oslovila lekárov či ťažko choré deti. Taktiež by sme v našich radoch uvítali manažéra, ktorý by vedel zohnať sponzorské príspevky od organizácií.

Chceli by ste pomôcť, ale nemáte na to dosť času?
V tom prípade nám môžete pomôcť splniť detské želania ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 2132935659 / 0200. V roku 2007 sme získali aj prvých pravidelných prispievateľov, čo je pre nás potvrdením, že naša práca má zmysel a je robená korektne a čestne.

Pomôcť nám môžete aj splnením konkrétneho želania (kliknutím sa vám otvorí zoznam aktuálnych detských želaní), aby ste si sami overili, že vaše peniaze išli na to, čo ste chceli, a sami videli radosť v detských očkách s odovzdania daru.

}); })(jQuery);