Bicykel pre chorého Deniska

on pondelok, 09 február 2015. Posted in Chcel(a) by som mať

Bicykel pre chorého Deniska

Denisko Krišanda (14) z Ružomberku síce na splnenie svojho sníčka čakal takmer rok, ale vyplatilo sa! Splnenie sníčka bolo spletité, ale zdarne dospelo k úspešnému koncu.

Denisko trpí Perthesovou chorobou (Morbus Legg-Calve-Perthes). Je to postupný rozpad bedrových kĺbov. Ochorenie začína vo veku 5 – 7 rokov. Častejšie sa vyskytuje u chlapcov. Rozpad hlavy stehnovej kosti začína už vo včasných štádiách ochorenia. Postupne sa vytvorí nové krvné zásobenie, ktoré vedie k prestavbe kosti. 

Choroba sa prejavuje krívaním, bolesťami pri pohybe, neskôr aj v kľude. Bolesti najčastejšie vyžarujú do oblasti kolena, je obmedzený pohyb v bedrovom kĺbe, najmä rotácia. Neliečené ochorenie môže viesť k trvalým zmenám bedrového kĺbu v neskoršom veku.

"Vzhľadom na to, že je Deniskovi treba odľahčovať bedrové kĺby, je potrebné, aby sa čo najviac pohyboval na bicykli. Vie chodiť, ale ľahko sa unaví. Denko je veľmi citlivý a ľútostivý. Užíva si život s rodinou, s kamarátmi, chodí do školy, je spoločenský, má rád divadlo, rád bicykluje," prezradila nám maminka pani Krišandová.

Deniska trápi, že nemôže robiť to čo zdravé deti. Chodiť po horách, hrať futbal, vyskakovať. "Má obmedzenia, niekedy aj bolesti, len o nich nepovie. Je to taký bojovník."

Jeho sníčkom bolo mať bicykel. "Toto želanie si vysníval preto, lebo od malinka je na trojkolke a teraz už túži po dvojkolesovom bicykli. Vzhľadom na to, že musel odľahčovať kĺby, tak jeho pomocník bol vždy bicykel. Veľmi rád sa vozí, chce byť taký slobodný, nezávislý. Sám chodí medzi deti do dediny na ihrisko."

Deniskov sen nám sľúbili splniť dvaja darcovia, ale po niekoľko týždňovom váhaní napokon obaja odriekli. Preto sme boli nesmierne šťastní, keď nám nečakane a bez váhania pomohli na Vianoce zamestnanci firmy Meinl Café a vyzbierali dostatočnú sumu, aby sme Deniskovi a jeho trom ďalším kamarátom splnili sníček.

Nesmierne sa z toho tešil. Bicykel sme objednali a doručili k nemu domov, ale keďže von je usnežené počasie, jazdiť na ňom bude môcť až na jar. Zatiaľ sa aspoň vytešuje z pohľadu na neho.

"Ďakujem, ďakujem všetkým! Želajsi aj darcom," usmieva sa Denisko.

Aj maminka sa teší: "Doviezli nám krásny bicykel, zo srdca ďakujeme vám a aj chalanom z Meinl Café. Robíte šťastné detičky, pomáhate im pomôckami, ktoré potrebujú a vytvárate úsmev na tváričkách. Boh vám žehnaj."

Želanie splnené 10.01.2015

 

}); })(jQuery);